Akce školy

Exkurze žáků 9. tříd, Osvětim – Krakov

Osvětim – Krakov

Kvůli těmto dvěma cílům nikomu nevadilo ani brzké ranní vstávání. V 5.30 hod. odjížděly oba deváté ročníky s vyučujícími dějepisu i panem průvodcem směr Polsko.

Na hranicích nás čekala podrobná kontrola dokladů. Po cestě do Osvětimi nás pan průvodce seznámil s polskými reáliemi i mnoha slůvky, která jsme dosud neznali a která by se nám mohla hodit.
V Osvětimi na nás už čekal spolužák Karel a prohlídka Muzea holocaustu. Výklad obou průvodců byl maximálně vyčerpávající, takže jsme nedokázali mít ani dotazy, přestože i tuto možnost nám průvodci nabídli. Kytici na památku všech obětí jsme položili u zdi smrti v první části tábora, v Auschwitz. Pak nás čekala ještě prohlídka Birkenau. Krátce po poledni jsme Osvětim opouštěli každý s různými pocity.

Zato příjezd do Krakova a slunečná obloha nám zvěstovaly krásný zbytek dne. Výklad pana průvodce byl opět poutavý i pro ty, které historie až tak nezajímá. Navštívili jsme nejvýznamnější památky města – královský hrad Wawel tyčící se nad řekou Vislou, Jagelonskou univerzitu, Rynek Glowny i Sukienice. Poté jsme si pořídili místní dobroty a suvenýry a za tmy se vrátili k naší škole. Byli jsme velice spokojení, vzdělaní a unavení informacemi a určitě doporučujeme exkurzi i mladším spolužákům.

Za 9. A a 9. B Mgr. Sylva Šuláková, asistentka pedagoga.

Fotky z akce :)

Další informace